Test MacBooka Pro 2017

Opublikowane 03.10.2017

 Ten MacBook Pro wygląda identycznie jak zeszłoroczny model. Ale to tylko pozory

Test MacBooka Pro 2017

Najlepszy laptop od Apple doczekał się odświeżenia i wciąż kosztuje tyle samo. Tom Morgan spędził z 2017 Pro dwa tygodnie, aby przekonać się, czy to nie jest fortel…

Dzień 1

Masz déjà vu? Ten MacBook Pro wygląda identycznie jak zeszłoroczny model. Ma tę samą obudowę w całości wykonaną z aluminium, występuje w tej samej kolorystyce i ma to samo lśniące logo Apple wytrawione z tyłu obudowy. Podświetlane logo odeszło do lamusa. Waży nieco poniżej 1,4 kg - nie jest na tyle mały, abym nie czuł go w torbie, ale nie przyprawi cię o chroniczny ból pleców. Ma tylko 15 mm grubości, co oznacza, że jest widocznie smuklejszy od MacBooka poprzedniej generacji.

Dzień 3

Uwielbiam 13-calowy ekran. Cieszy oko ogromną szczegółowością obrazu, już sam pulpit macOS-a wygląda rewelacyjnie. Masz rację, inne laptopy wyświetlają więcej pikseli, ale rozdzielczość 2560x1600 jest idealna dla ekranu w tym rozmiarze.

Zdjęcia i filmy zaskakują swoją szczegółowością, ale to dokładność odwzorowania kolorów zachwyca najbardziej – komputer pokrywa przestrzeń barw DCI-P3, co oznacza, że filmy wyglądają dokładnie tak, jak te wyświetlane w sali kinowej. Ekran może pochwalić się świetną jasnością, bielą i głęboką czernią – zawodowi graficy ucieszą się, że w pełni pokrywa przestrzeń barw sRGB. Jeśli jest laptop, który lepiej radzi sobie z obrazem, jeszcze go nie widziałem.

Dzień 6

Czas wyposażyć się w kilka przejściówek, gdyż są tu tylko dwa złącza USB-C. Każde z nich to także złącze Thunderbolt 3, co oznacza, że nowoczesne sprzęty działają na nich błyskawicznie… ale tych starszych nie podłączę bez korzystania z adaptera. Na szczęście oszczędzono staroświeckie wyjście 3,5mm, mogę korzystać z moich normalnych słuchawek. Chociaż od czasu do czasu lubię posłuchać muzyki płynącej z głośników umieszczonych po bokach klawiatury - potrafią wydać z siebie zadziwiająco mocne brzmienie, które zaskakuje klarownością oraz głośnością. Jeśli nie zajmujesz się produkcją audio lub nie jesteś krytykiem muzycznym, będziesz zadowolony z tego, jak grają.

Dzień 7

Minął tydzień i mam ochotę rozkręcić MacBooka Pro 2017, aby przekonać się, czym różni się od zeszłorocznego modelu… mogę też wejść w Preferencje systemowe, aby to sprawdzić. Różnią się głównie procesorem, pod obudową pracuje najnowszy Intel z rodziny Kaby Lake, który działa nieco wydajniej od procesorów Skylake z zeszłorocznego modelu, przy okazji nie obciążając dodatkowo baterii. Nawet kiedy odpalę kilka aplikacji, wiele zakładek Safari oraz odpalę kilka filmów w 1080p z YouTube’a, wszystko działa superpłynnie. Nie odczułem żadnych spowolnień, nawet w trakcie obróbki kilku filmów 4K w programie Final Cut.

Dzień 11

Jeśli chcesz dobrze wykonać swoją robotę, żaden komputer nie pomoże ci tak, jak MacBook Pro ze swoją podświetlaną klawiaturą. Każdy klawisz ma skok zaledwie 0,7 mm, ale stawiają większy opór niż tradycyjne klawiatury, dzięki czemu popełniasz znacznie mniej literówek. Druga generacja tej klawiatury ma nieco większy skok niż zeszłoroczne modele, dlatego pisze się na niej jeszcze wygodniej niż na Pro z 2016 roku. Pracowałem na niej przez kilkanaście dni i ani razu nie pomyślałem o podpięciu innej klawiatury. Musiałem przyzwyczaić się do obsługi tego gigantycznego gładzika Force Touch. Wciskasz go do połowy, jeśli chcesz przeciągnąć jakiś element, a haptyczne wibracje informują cię o tym, że robisz to jak należy. Warto się go nauczyć – żaden gładzik w laptopie z Windowsem nie jest tak wszechstronny i dokładny.

Dzień 14

Ogromny zasób mocy, wspaniały wyświetlacz i jedna z najlepszych klawiatur (w parze z gładzikiem) – to wszystko sprawia, że korzystanie z MacBooka Pro to przyjemność – jeszcze większa dzięki zastosowaniu lepszego procesora. Kiedy pod koniec roku doczekamy się systemu macOS w wersji High Sierra, MacBook Pro stanie się absolutnie najlepszym laptopem do pracy dostępnym na rynku. I wiele wskazuje na to, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie przez wiele, wiele lat.

Tagi:
MacBook Pro test MacBook Apple komputer laptop
Oceń artykuł
764%
436%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy