Dbasz o zęby? Ten zestaw sprawi, że będą w świetnej formie. TEST

Opublikowane 12.07.2018
Dbasz o zęby? Ten zestaw sprawi, że będą w świetnej formie. TEST

Większości z nas wydaje się, że całkiem poprawnie dbamy o zęby. Regularnie zmieniamy szczoteczki, wybieramy odpowiednie pasty i stosujemy płyny do płukania. Coraz więcej osób używa także znacznie skuteczniejszych szczoteczek elektrycznych. To jednak często za mało, aby naprawdę perfekcyjnie zadbać o stan naszego uzębienia i dziąseł. W naszej redakcji pojawił się niedawno zestaw składający się z dwóch ciekawych urządzeń Panasonic – elektrycznej szczoteczki sonicznej oraz ultradźwiękowego irygatora. Jako użytkownik urządzenia sonicznego dość sceptycznie podszedłem do irygatora – no bo po co mi kolejne urządzenie, do tego zabierające trochę miejsca w łazience? Dość szybko okazało się, że to zestaw idealnie zgrany, całkowicie zmieniający moje podejście do higieny jamy ustnej.

Ultradźwiękowy irygator Panasonic EW1611 – wejdź w XXI wiek

Dentyści zawsze zalecają, aby nie ograniczać się do samego szczotkowania, ale też skupić na przestrzeniach międzyzębowych. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się nić dentystyczna, jednak wcale nie najlepszym. Znacznie wyższą skuteczność oczyszczania zębów da nam irygator, który za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem jest w stanie usunąć zdecydowanie więcej zanieczyszczeń, osadów i bakterii. Nici trudno użyć także w przypadku osób noszących stałe aparaty ortodontyczne, a wodą pod ciśnieniem oczyścimy je w zaledwie kilkanaście sekund.

 

Panasonic EW1611 to elegancko zaprojekowane urządzenie, które za wygląd zostało uhonorowane nagrodą „iF Design Award 2018”. Kompaktowa konstrukcja składa się z końcówki czyszczącej zamontowanej na elastycznym wężyku, korpusu oraz wyjmowanego zbiornika na wodę. Na górnej części umieszczono panel sterujący, pozwalający wybrać jeden z 10 poziomów mocy strumienia. To istotne, ponieważ dziąsła muszą się przyzwyczaić do nowego sposobu pielęgnacji jamy ustnej. Powinny być także wzmacniane (tak, irygator wzmacnia dziąsła) poprzez masaż niskim ciśnieniem wody. W porównaniu do wielu innych urządzeń tego typu, Panasonic wyróżnia się pozytywnie zastosowaniem technologii ultradźwiękowej. Wprawiona w drgania o odpowiedniej częstotliwości woda po pierwsze wypełnia się pęcherzykami powietrza, a po drugie przepływa szybciej. Taki strumień wody, w zetknięciu z powierzchnią dziąsła lub zęba, uwalnia falę uderzeniową w wyniku rozbicia pęcherzyków powietrza. Jest to znacznie bardziej efektywna metoda niż sam strumień wody. Dzięki temu możemy dotrzeć do najwęższych przestrzeni międzyzębowych. Co więcej, ciśnienie wylotowe 646 kPa z łatwością radzi sobie z kamieniem nazębnym i drobnymi osadami. Aby wzmacniać dziąsła wprowadzono natomiast przerywany tryb pracy – woda nie jest podawana w sposób ciągły, a w postaci szybkich wystrzałów o częstotliwości 1900 razy na minutę.

W praktyce irygator Panasonic EW1611 wymagał chwili wprawy i przyzwyczajenia. Trzeba nauczyć się operować końcówką tak, aby wypływająca z ust woda nie znalazła się w całej łazience, na lustrze i ścianach. Trzeba też stopniowo zwiększać moc – ta ustawiona fabrycznie na 50% w moim przypadku była zbyt duża i po pierwsze odczuwałem dyskomfort, a po drugie lekko zaczęły krwawić dziąsła. Wystarczy jednak zmniejszyć moc pompy i potem stopniowo ją podnosić np. raz w tygodniu.

Efekty czyszczenia są rewelacyjne. Przestrzenie, w które nie dotarły włókna szczoteczki, zostały perfekcyjnie oczyszczone z resztek jedzenia. Dzięki temu, że fala uderzeniowa z bąbelków powietrza ma stosunkowo dużą moc, zauważyłem także, że irygator świetnie wspomaga usuwanie osadów – idealne dla wszystkich miłośników kawy, napojów typu cola czy palaczy. Najważniejsze jednak, że irygator swoim strumieniem dociera nawet w najdalsze zakamarki jamy ustnej, pozwalając perfekcyjnie oczyścić wszystkie zęby i przestrzenie pomiędzy nimi. Jeśli zależy ci na perfekcyjnej higienie jamy ustnej, to to urządzenie jest stworzone właśnie dla ciebie.

Soniczna szczoteczka EW-DL83 – moc silnika liniowego

Która liczba jest większa – 7200 czy 31000? To oczywiste, ale to także różnica w liczbie ruchów wykonywanych przez elektryczną szczoteczkę z okrągłą główką, a szczoteczką Panasonica. Jak nietrudno się domyślić ma to znaczący wpływ na jakość czyszczenia zębów. Producent wyposażył model EW-DL83 w dwa tryby pracy – normalny oraz delikatny, przeznaczony dla osób o wrażliwych zębach i dziąsłach. W zestawie znajduje się także elegancka podstawka ładująca oraz różne końcówki umożliwiające różne sposoby pielęgnacji jamy ustnej.

Dla osób, które nigdy wcześniej nie używały tego rodzaju szczoteczek, przydatna będzie funkcja delikatnego startu, w której szczoteczka stopniowo osiąga pełną moc pracy. Dlaczego? Ponieważ czyszczenie może wywoływać… łaskotki. Wrażenie to znika po kilku dniach, ale trzeba być na nie przygotowanym. Dodatkowo, łagodny start zapobiega rozbryzgiwaniu się pasty do zębów, zanim zostanie rozprowadzona w jamie ustnej. Warto dodać, że Panasonic wyposażył urządzenie w funkcję kontrolującą siłę nacisku. Im mocniej dociskamy je do zębów, tym wolniej pracuje silnik – wszystko po to, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia szkliwa lub dziąseł.

Bardzo przypadły mi do gustu końcówki, które częściowo wyposażono we włoski o średnicy zaledwie 0,02 mm. Dzięki temu są one w stanie dotrzeć w ciasne przestrzenie międzyzębowe. Aby czyścić dokładnie, szczoteczkę wyposażono w dwuminutowy timer, który co 30 sekund informuje zmianą wibracji o konieczności przeniesienia głowicy na kolejny fragment szczęki.

Jakość czyszczenia jest bardzo wysoka. Szczoteczka perfekcyjnie usuwa osady z zębów, robiąc to jednak w sposób delikatny dla dziąseł. Mikrowłókna radzą sobie również z wąskimi przestrzeniami. Z dużą przyjemnością przejedziecie językiem po umytych zębach – uczucie czystości jest niesamowite.

Jak zatem widać Panasonicowi udało się stworzyć dwa świetne urządzenia, w które powinien zaopatrzyć się każdy, kto chce profesjonalnie zadbać o swoje zęby. 

Jarosław Babraj

Tagi:
Panasonic EW1611 Panasonic EW-DL83 Panasonic irygator szczoteczka soniczna test recenzja
Oceń artykuł
1100%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Grzegorz: 20.07.2018
Szczoteczka, o której mowa w artykule jest najlepsza, jaką dotąd miałem. Konkurencja i ich dwu, a nawet trzykrotnie wyższe ceny mogą się schować. Miałem w krótkim czasie 4 szczoteczki elektryczne, w tym ostatnia soniczna znanej holenderskiej marki. Dopiero szczoteczka Panasonic czyści tak, że wreszcie WIDAĆ różnicę, a nie kosztuje tyle, ile telewizor. Szczerze polecam!
więcej komentarzy