Zamień ścianę w interfejs dotykowy

Opublikowane 26.04.2018

Twoja ściana może być wielkim gładzikiem

Zamień ścianę w interfejs dotykowy

Zapomnij o włącznikach, w przyszłości całe ściany będą służyły do sterowania domem.

Naukowcy z Carnegie Mellon University oraz Disney Research Pittsburg postanowili odmienić jeden z podstawowych elementów naszych domów - ściany. Choć znajdziemy w nich mnóstwo włączników, gniazdek i sterowników, same w sobie są dość bezużyteczne i mało inteligentne. Ale można to zmienić i sprawić, że staną się wielkimi, interaktywnymi powierzchniami dotykowymi.

Projekt Wall++ może wyglądać irracjonalnie, ale trzeba przyznać, że na rynku trzeba ze świecą szukać drugiej ściany, która sprawdziłaby się w roli gigantycznego interfejsu rozpoznającego dotyk, gesty, śledzącego położenie osób w pomieszczeniu a nawet rozpoznającego, czy dany sprzęt w pomieszczeniu jest włączony czy wyłączony. Do stworzenia tak wielkiego gładzika wykorzystano siatkę farb indukcyjnych, które widać na poniższym filmie. Po nałożeniu systemu rozpoznawania dotyku można było pokryć ścianę zwykłą farbą i ukryć elektronikę przed wścibskim wzrokiem gości i domowników.

W chwili obecnej Wall++ funkcjonuje wyłącznie w formie eksperymentu badawczego, nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości podobne interfejsy na dobre zagoszczą w naszych domach i umożliwią sterowanie całą elektroniką za pomocą prostych gestów. Nie będziesz musiał szukać włącznika po zmroku, wystarczy, że stukniesz w ścianę dwukrotnie, a ta automatycznie odpali oświetlenie. Sprytne.

Tagi:
inteligentny dom nauka ściana
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy