Sztuczna inteligencja w nowych telewizorach LG – jak to działa?

Opublikowane 11.04.2018
Sztuczna inteligencja w nowych telewizorach LG – jak to działa?

Najnowsze modele LG OLED TV oraz LG Super UHD TV 2018 zostały wyposażone w funkcje ThinQ AI, które przetwarzają ludzką mowę i uczą się zachowań użytkownika. LG jako pierwszy producent na świecie wprowadził do swoich telewizorów technologię sztucznej inteligencji, która działa również w języku polskim. Tym samym nasz rodzimy język znalazł się w gronie 10 priorytetowych języków świata, które współpracują z globalną platformą sztucznej inteligencji LG ThinQ AI.

Technologia DeepThinQ od LG – w jaki sposób działa i czym się wyróżnia?

  • DeepThinQ to platforma głębokiego uczenia opracowana przez LG. Posiada cztery główne obszary umiejętności kluczowe w rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję: głos (indywidualny sposób mówienia użytkownika, wymowa, tembr głosu), język oraz ruch.
  • DeepThinQ wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia, aby rozpoznawać wzorce i pozyskiwać informacje poprzez analizę danych. W przypadku LG TV AI, DeepThinQ analizuje jednocześnie głos (sposób wymowy) oraz język. 
  • Platforma stworzona przez LG, dzięki mechanizmom głębokiego uczenia, stale ewoluuje. Dzięki temu telewizory uczą się, jak właściwie reagować na potrzeby użytkowników na podstawie wydawanych przez nich poleceń głosowych. Podłączony do internetu telewizor przesyła zebrane dane do serwera – dzięki temu platforma DeepThinQ (nie urządzenie) uczy się i stale poprawia swoją wydajność.
  • Funkcje ThinQ AI rozpoznają naturalny język polski i nieustannie podnoszą poziom rozumienia nowych zwrotów. W ten sposób użytkownicy mogą dawać polecenia głosowe bezpośrednio do mikrofonu pilota i korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie oferuje nowoczesny, zaawansowany system oparty o głębokie uczenie maszynowe.
  • Telewizory LG wyposażone w technologię ThinQ AI będą również wkrótce pełniły rolę centrum sterowania inteligentnym sprzętem domowym, które pozwala na kontrolowanie pracy innych urządzeń, takich jak automatyczne odkurzacze, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, lampy, głośniki, itp., które są podłączone do telewizora poprzez sieć Wi-Fi lub interfejs Bluetooth (IoT).

System przetwarzania języka naturalnego (NLP) – Jak działa w LG TV z AI?

Funkcje inteligentnego sterowania mową, które wykorzystują modele LG OLED TV oraz LG Super UHD TV bazują na przetwarzaniu języka naturalnego (natural language processing, NLP) - dziedzinie, która łączy sztuczną inteligencję oraz językoznawstwo.

Czym dokładnie jest przetwarzanie języka naturalnego i w jakim stopniu różni się od funkcji rozpoznawania mowy stosowanej w poprzednich generacjach telewizorów?

  • Mówiąc w naturalny sposób do telewizora, urządzenie z czasem nauczy się rozpoznawać intencje użytkownika oraz kontekst.
  • Poprzednie generacje telewizorów wymagały wydawania jasnych komend (np. „zwiększ głośność”). Natomiast LG TV AI ThinQ pozwala urządzeniu zrozumieć znacznie szerszą gamę określeń (np. „głośniej”, „jest zbyt cicho”, „ścisz”, „zamilcz”). Jest to zupełnie nowy, bardziej spersonalizowany sposób komunikowania się z telewizorem.
  • LG TV AI ThinQ słuchając naszego głosu i naturalnego języka stale uczy się nowych określeń i zwiększa liczbę rozumianych zwrotów.
  • Do poprawnego funkcjonowania LG TV AI ThinQ niezbędne jest stałe połączenie z internetem.
Tagi:
LG sztuczna inteligencja telewizor ThinQ AI komendy głosowe
Oceń artykuł
133%
267%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy