Studenci tworzą spersonalizowane zabawki dla dzieci z autyzmem

Opublikowane 13.06.2018

Projekt łódzkich studentów ma uświadomić społeczeństwu, czym jest autyzm

Studenci tworzą spersonalizowane zabawki dla dzieci z autyzmem

Spersonalizowane zabawki dla dzieci z autyzmem tworzą studenci z Uniwersytetu Łódzkiego w ramach społecznego projektu Bluekids. Zabawki będą dopasowane do potrzeb dziecka - i poręczne.

Studenci z różnych wydziałów UŁ realizują kompleksowy projekt, który ma uświadomić społeczeństwu, czym jest autyzm. Impulsem dla powstania Bluekids były dane dotyczące rosnącej liczby dzieci, u których diagnozuje się autyzm - wyjaśnia Weronika Gocek z Wydziału Prawa i Administracji, która podobnie jak inni uczestnicy projektu związana jest z organizacją Encatus działającą na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

W ramach projektu studenci tworzą specjalne personalizowane zabawki dla dzieci z autyzmem. Dotąd dzięki drukowi 3D wyprodukowali ich prototypy, które obecnie są testowane pod kątem koloru i tekstury.

Ta personalizacja polega na tym, że kolor, kształt i tekstura zabawki jest dobierana w zależności od dziecka. Osoby z autyzmem nie mają jednego konkretnego koloru, który jest dla nich nieprzyjemny wizualnie. To bardzo indywidualna sprawa - wyjaśnia Ada Czerwińska, studentka Wydziału Filologicznego UŁ.

Zabawka ma być dopasowana do potrzeb dziecka oraz w takim rozmiarze, aby można ją było wszędzie ze sobą zabrać. Dzieci, ale także osoby dorosłe, poprzez dotyk takiej zabawki na którą reagują pozytywnie, będą mogły opanować emocje w stresujących sytuacjach.

W ramach kampanii Bluekids studenci prowadzą stronę projektu na Facebook’u, na której wyszukują i zamieszczają ciekawostki i interesujące artykuły na temat tego zaburzenia.

Chcemy w ten sposób zachęcić naszych obserwatorów do pogłębiania swojej wiedzy i przybliżyć tematykę autyzmu. Równolegle tworzymy także profil na Instagramie, gdzie poza informacjami o naszych bieżących działaniach pojawiły się podstawowe informacje na temat autyzmu - dodaje Gocek.

Dodatkowo powstała specjalna platforma, która zbiera informacje na temat zjawiska autyzmu jak i wykaz szkół, przedszkoli, poradni przystosowanych dla dzieci z autyzmem i dokładnie sprawdzonych. Studenci przygotowali także wystawę w jednym z centrów handlowych przybliżającą mieszkańcom tematykę autyzmu.

Studenci prowadzą także szkolenia w szkołach podstawowych pokazujące dzieciom, że kolega czy koleżanka z autyzmem są tacy sami, tylko czasami mogą reagować w inny sposób. Planują także przeprowadzić szkolenia wśród emerytów i bezrobotnych nauczycieli.

Chcemy, żeby uzyskali oni kompetencje i zdolność do opieki nad dziećmi ze spektrum autyzmu i tym samym odciążyli rodziców w ich codziennym życiu – podkreśla Weronika Gocek.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:
autyzm nauka druk 3D
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy