Samsung chce tchnąć nowe życie w kino 3D

Opublikowane 08.02.2018

Nowe ekrany Samsunga sprawią, ze oglądanie filmów 3D w kinie będzie przyjemniejsze

Samsung chce tchnąć nowe życie w kino 3D

Firma Samsung zaprezentowała na targach ISE 2018 pierwszy na świecie ekran kinowy 3D Cinema LED, który może zrewolucjonizować branżę kinową.

Prezentacja pierwszego ekranu Samsung Cinema LED, która miała miejsce w koreańskim Lotte Cinema World Tower wiosną 2017 roku, spotkała się z dużym entuzjazmem. Widzowie docenili ekran za krystaliczną jakość obrazu, rozdzielczość 4K (4096 x 2160), głęboką czerń dzięki technologii HDR oraz brak zniekształceń. Po niespełna roku Samsung przeistoczył wrażenie trójwymiarowości w rzeczywistość i wprowadził do kin zupełnie nową technologię 3D. W połączeniu ze wszystkimi zaletami ekranu Cinema LED nowe rozwiązanie zapewnia niespotykaną dotąd jakość wrażenia oglądania kinowych filmów w 3D.

Wysoka jasność i rozdzielczość

Współczesne kina 3D musiały do tej pory wybierać między jednym z dwóch istotnych dla odbioru filmu parametrów: jasnością a rozdzielczością, które są dodatkowo obniżone przez konieczność korzystania z okularów 3D. Głównym celem w trakcie projektowania ekranu Samsung 3D Cinema LED było zatem zapewnienie jak najwyższej rozdzielczości bez względu na zastosowaną technologię wykonania wyświetlacza.

Im jaśniejszy obraz, tym silniejszy efekt głębi, dlatego priorytetem było, aby ekran 3D Cinema LED miał takie same parametry jasności, co jego odpowiednik 2D – 48 nitów. Dzięki temu przyciemnione okulary 3D nie stanowiłyby utrudnienia dla widzów w pełnym odbiorze trójwymiarowych treści. Konieczne było także zapewnienie wysokiej rozdzielczości, by zachować jak najwyższe poczucie realizmu obrazu.

Firmie Samsung udało się pokonać ograniczenia w zakresie jasności i rozdzielczości, z którymi obecnie borykają się kina 3D. Głębia i precyzja kolorów oferowane przez ekran 3D Cinema LED nie mają sobie równych nawet wśród najlepszych rozwiązań na rynku.

Świetne wrażenia 3D bez zawrotów głowy

Filmy w technologii 3D są bardziej realistyczne, ale oglądanie ich może powodować dolegliwości takie jak zawroty czy bóle głowy. W przypadku ekranu 3D Cinema LED problem ten został w dużej mierze ograniczony. Zawroty głowy mogą wynikać z dwóch przyczyn. Po pierwsze, ze względu na rozbieżność pomiędzy rzeczywistością a informacjami odbieranymi przez mózg. W trakcie projekcji widz siedzi nieruchomo, ale jego mózg myśli, że ciało jest w ruchu. Po drugie, ból głowy jest naturalną reakcją, gdy patrzymy na ekran dłużej niż dwie godziny, przebywając w ciemnym pomieszczeniu.

W ekranie 3D Cinema LED, m.in. dzięki jego wysokim parametrom jasności, wyeliminowano wiele czynników związanych z samym ekranem, które wywołują zawroty głowy. W związku z tym widzowie odczuwają mniejsze dolegliwości. Lewe oko powinno widzieć tylko lewy obraz, a prawe tylko prawy. W niektórych momentach oczy odbierają jednak nałożone na siebie obrazy. Powtarzające się zjawisko „przesłuchu” wywołuje zawroty i bóle głowy. Inżynierowie Samsunga stworzyli algorytm, który całkowicie eliminuje ten problem, a co za tym idzie rozwiązuje kwestię dokuczliwych dolegliwości.

Ponadto ekran 3D Cinema LED oferuje ten sam kąt widzenia, co jego odpowiednik 2D. Dzięki temu widzowie mogą cieszyć się znakomitym obrazem pozbawionym zniekształceń bez względu na to, w której części widowni siedzą. Samsung planuje, aby pierwsze wdrożenia tych ekranów miały miejsce jeszcze w tym roku.

Informacja prasowa

Tagi:
kino 3D film Samsung ekran projektor
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy