Najpierw psy potem ludzie. Naukowcy odwrócą proces starzenia

Opublikowane 10.05.2018

Badania na psach mogą pomóc wydłużyć nasze życie

Najpierw psy potem ludzie. Naukowcy odwrócą proces starzenia

Startup Rejuvenate Bio chce wydłużyć życie psom, aby w przyszłości odmłodzić człowieka.

Ludzkość od lat szukała sposobu na powstrzymanie śmierci. Eliksiry młodość, magiczne zaklęcia - wszystko to było na nic. Ale dziś do gry wkracza nauka. Naukowcy Rejuvenate Bio pracują nad terapią genową, która może cofnąć proces starzenia, a w pierwszej kolejności skorzystają na niej nasze psy.

George Church z Harvard Medical School, jeden ze współzałożycieli startupu, w kwietniowej rozmowie z podcasterem Robem Reidem podzielił się wynikami badań swojej firmy. Jak zauważył, po pierwszych eksperymentach przeprowadzonych na myszach zespół badawczy jest gotów zrobić kolejny krok na drodze do walki ze starością i rozpocząć proces odmładzania naszych czworonożnych przyjaciół. A to nie koniec pracy, jaką ma przed sobą Rejuvenate Bio. Docelowym zadaniem startupu jest opracowanie terapii, która skutecznie opóźni proces starzenia się u człowieka.

Zespół Churcha rozpoczął swoje badania od eksperymentów na owadach, które wykazały, że zmodyfikowanie kilku genów może wydłużyć długość życia nawet dwukrotnie. W przypadku myszy okryto podobną zależność, jednak w tym przypadku badania polegały na przeprowadzeniu transfuzji krwi od młodszej myszy do starszej. Eksperyment ten również zakończył się sukcesem - niektóre biomarkery poprawiły się, co można utożsamiać z odmłodzeniem organizmu. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badań na psach. Naukowcy otrzymali już stosowne zezwolenia i wkrótce przystąpią do pracy - chcą zbadać, w jaki sposób można zapobiec zawałom serca u spanieli oraz dobermanów. Jeśli uda im się znaleźć geny minimalizujące ryzyko zawału, wyniki badań mogą posłużyć się do wydłużenia naszego życia.

Źródło

Tagi:
nauka zdrowie życie śmierć geny
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy