Krople zastąpią okulary

Opublikowane 14.05.2018

Izraelscy naukowcy pracują nad nanorkoplami korygującymi wzrok

Krople zastąpią okulary

Nanokrople umożliwią skorygowanie krótko- i dalekowzroczności.

Naukowcy z Shaare Zedek Medical Center oraz Uniwersytecie Bar-Ilan w Izrealu opracowali innowacyjny sposób korygowania wad wzroku - krople do oczu, które sprawdzą się zarówno w przypadku krótko-, jak i dalekowidzów. Wyniki pierwszych eksperymentów, opublikowane w piśmie The Jerusalem Post, pozwalają przypuszczać, że w przyszłości będziemy mogli na dobre pożegnać się z okularami oraz soczewkami kontaktowymi, które zostaną wyparte przez nanokrople. Zanim jednak do tego dojdzie, minie jeszcze kilka lat - wynalazek został na razie przetestowany wyłącznie na świniach, aby zrewolucjonizować okulistykę, musi być przebadany również na ludziach.

Aby dobrać krople do naszej wady, wystarczy odpalić aplikację w telefonie, zmierzyć zakrzywienie gałki ocznej i stworzyć laserowy wzór, który następnie zostanie "odtworzony" na powierzchni rogówki, korygując wadę wzroku. David Smadja, jeden z okulistów biorących udział w badaniach, zauważa, że krople ze względu na swoją nanocząsteczkową strukturę mogą zastąpić wielofunkcyjne soczewki, co oznacza, że pozwolą wyostrzać obiekty znajdujące się w różnej odległości od ludzkiego oka.

Badacze nie zdradzają, jak często musielibyśmy aplikować krople, nie wiemy także, kiedy mogą rozpocząć się testy na ludziach. Zanim do tego dojdzie naukowcy muszą przekonać się, że ich produkt jest bezpieczny z biologicznego punktu widzenia i nie będzie toksyczny dla naszych oczu. Kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione, prace z pewnością ruszą z pełną parą. A za dziesięć lat może okazać się, że okulary będą wyłącznie modnym dodatkiem, a nie najpopularniejszą metodą na poprawę wzroku.

Źródło

Tagi:
nauka wzrok okulary wady wzroku krople do oczu
Oceń artykuł
1100%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy