Google pomoże niewidomym "zobaczyć" świat

Opublikowane 11.05.2018

Google chce częściowo przywrócić niewidomym wzrok

Google pomoże niewidomym "zobaczyć" świat

Amerykańska korporacja chce zawalczyć z cyfrowym wykluczeniem.

Wydaje nam się, że postęp technologiczny daje nam coraz więcej narzędzi do kontrolowania świata. Smartfony stały się zintegrowanym centrum zarządzania naszym życiem. Są notatnikami, odtwarzaczami muzyki, narzędziem do kontaktu z bliskimi, encyklopedią, telewizorem, wizytownikiem, aparatem oraz masą innych narzędzi, które mamy pod ręką. Powstały po to, aby ułatwić nam życie, niestety nie każdy może wykorzystać ich potencjał. Choć rozwiązują problemy, które trapią większą część populacji, dla niewidomych są niemal bezużyteczne.

Firmy technologiczne od lat zastanawiają się, jak uczynić urządzenia mobilne bardziej przystępnymi dla osób niepełnosprawnych. Jednym z najlepszych przykładów są tu asystenci głosowi, dzięki którym niewidomym łatwiej dogadać się z telefonem. Ale inżynierowie Google spojrzeli na problem z zupełnie innej strony. Zamiast obchodzić problemy, z którymi muszą zmagać się niepełnosprawni przy obsłudze smartfona, postanowili zrobić coś, aby rozwiązać problem, który szczególnie doskwiera tej grupie społecznej. Google chce "pokazać" niewidomym świat.

Jak zauważają przedstawiciele Google, na świecie są przeszło 253 miliony osób niewidomych lub niedowidzących, to ogromna rzesza ludzi, która w dużej mierze jest wyłączona nie tylko z cyfrowego, ale i z rzeczywistego świata. Aplikacja Lookout ma to zmienić.

Oprogramowanie wykorzystuje system rozpoznawania obiektów oraz powiadomienia głosowe do informowania niewidomych, co znajduje się w ich otoczeniu. Dzięki temu osoby takie częściowo odzyskają utracony zmysł i będą mogły lepiej funkcjonować we współczesnym świecie.

Tagi:
zdrowie niewidomi Google nauka
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy