Fizycy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują w CERN nad bezpieczną energią

Opublikowane 13.07.2018
Fizycy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują w CERN nad bezpieczną energią

Ficycy z Uniwersytetu Łódzkiego, jako jedyny zespół z Polski, uczestniczą w międzynarodowym projekcie badawczym w CERN z użyciem urządzenia n_TOF. Projekt ma na celu opracowanie bezpieczniejszego sposobu produkcji energii jądrowej - poinformował w czwartek rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz.

Jak podał rzecznik w przesłanym PAP komunikacie, naukowcy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób pierwiastki ciężkie mogą powstawać tak szybko, jak dzieje się to w przypadku formowania się gwiazd. Ma to ogromne znaczenie dla wielu badań z dziedziny fizyki jądrowej.

Przede wszystkim chodzi o to, żeby zrozumieć jak powstała otaczająca nas materia, w tym pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani. Ewentualny sukces może być również niezwykle pomocny w opracowaniu bezpieczniejszej metody produkcji energii jądrowej oraz opracowywaniu bardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych - wyjaśniono w komunikacie.

Badacze z Katedry Fizyki Jądrowej i Bezpieczeństwa Radiacyjnego UŁ prowadzą obserwacje przy wykorzystaniu urządzenia n_TOF, które znajduje się w CERN w Genewie. Pozwala ono na dokładną obserwację zachowań neutronów, czyli cząstek, występujących w jądrach atomowych. Ważnym elementem urządzenia jest ołowiowy blok, otoczony warstwą wody. Maszyna n_TOF to jedyna taka konstrukcja w skali światowej.

Współpraca n_TOF skupia ok. 150 badaczy z 43 instytutów naukowych i uniwersytetów - podaje UŁ. Od czasu uruchomienia urządzenia w 2001 roku przeprowadzono wiele badań, większość uzyskanych wyników została już opublikowana i udostępniona do baz danych. Trzyosobowa grupa fizyków jądrowych z Uniwersytetu Łódzkiego jest jedyną z Polski biorącą udział w tym projekcie - przypomniano w komunikacie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:
nauka energia energia jądrowa
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy