10 sztuczek Samsunga Galaxy S8 i Galaxy S8 Plus

Opublikowane 06.09.2017

Poznaj 10 przydatnych funkcji, które przygotowali inżynierowie Samsunga.

10 sztuczek Samsunga Galaxy S8 i Galaxy S8 Plus

Choć dziś Samsung skupia się na promocji swojego najnowszego phabletu, Galaxy S8 i S8 Plus wciąż królują na rynku smartfonów. Oto kilka sztuczek, które skrywają te urządzenia.

Samsung w końcu zdał sobie sprawę z tego, że klienci nie potrzebują dziesiątek wodotrysków, które spowalniają smartfony. Najnowsza odsłona TouchWiza zachwyca swoją prostotą, interfejs jest minimalistyczny, działa płynnie i szybko. Ale to tylko jedna z zalet serii S8. Poznaj 10 przydatnych funkcji, które przygotowali inżynierowie Samsunga.

1) Poprzestawiaj przyciski ekranowe

Zakrzywiony ekran Galaxy S8 może przykuwać wzrok, jest najbardziej charakterystycznym elementem tej serii urządzeń. Ale Samsung nie wszystko robi tak, jak się do tego przyzwyczaiłeś – urządzenia tej firmy mają odwrócone przyciski ostatnio używanych aplikacji oraz Wstecz. Jeśli jesteś wiernym fanem tej marki od lat, przyzwyczaiłeś się do takiego układu. Jeśli korzystałeś do tej pory z urządzeń innego producenta, musisz przywyknąć… albo zmienić układ na taki, jaki znasz ze swojego poprzedniego telefonu.

Wejdź w zakładkę Ustawienia i sam zadecyduj, jak będą rozmieszczone główne przyciski ekranowe.

2) Znajdź coś na telefonie

Im więcej aplikacji zainstalujesz, tym ciężej będzie zlokalizować te, których potrzebujesz – zwłaszcza jeśli upchasz je do wielu folderów.

Z pomocą przyjdzie ci pasek wyszukiwania, który znajdziesz w pasku powiadomień. Wpisz w niego poszukiwaną frazę i każ przeszukać zawartość telefonu. System przewertuje zainstalowane aplikacje, wpisy w kalendarzu, SMS-y oraz strony ustawień, aby wskazać ci, gdzie znaleźć poszukiwaną informację, opcję lub aplikację.

3) Zabezpiecz telefon

Seria S8 pozwoli ci zabezpieczyć informacje na mnóstwo sposobów. Do zablokowania ekranu możesz wykorzystać kod PIN, wzór a także kilka zabezpieczeń biometrycznych: czytnik linii papilarnych, system rozpoznawania twarzy oraz skaner tęczówki. Możesz skorzystać wyłącznie z jednego typu zabezpieczeń, albo włączyć kilka z nich, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Wszystkie opcje zabezpieczeń znajdziesz w zakładce Ekran blokady w Ustawieniach telefonu. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z jakiegokolwiek zabezpieczenia biometrycznego, telefon poprosi cię o ustalenie awaryjnego sposobu odblokowania urządzenia: PIN-u, hasła lub wzoru. Warto zauważyć, że nie można ze sobą łączyć dwóch zabezpieczeń: skanera tęczówki oraz systemu rozpoznawania twarzy.

4) Przed snem włącz niebieski filtr

Wszyscy lubimy korzystać z telefonu tuż przed zaśnięciem, choć nie jest to zdrowe przyzwyczajenie – przez długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfona mamy problemy z zaśnięciem. Wszystko przez niebieskie światło emitowane przez wyświetlacz, które jest dla naszego mózgu sygnałem, że powinniśmy czuwać, a nie kłaść się spać.

Na szczęście nie musisz rezygnować z wieczornej sesji na Facebooku, aby dobrze spać. W Ustawieniach w zakładce Ekran możesz włączyć filtr niebieskiego światła, który ograniczy jego emisję i nie będzie męczył oczu. Jeśli chcesz, możesz nawet włączać tę funkcję automatycznie, planując jej uruchomienie w ramach harmonogramu pracy telefonu.

5) Opanuj krawędzie

Te obłe krawędzie nie tylko dobrze wyglądają, mogą także ułatwić obsługę urządzenia – przypniesz do nich użyteczne skróty do aplikacji, najczęściej wybierane kontakty prognozę pogody, proste narzędzia, kalendarz, informacje ze świata czy wycinki skopiowanych tekstów.

Tylko kilka z nich jest aktywowane domyślnie, aby sprawdzić, co mogą zaoferować ci te niepozorne zagięcia ekranu, odwiedź zakładkę Ekran w Ustawieniach. To tam zdecydujesz, które funkcje zostaną przypisane do krawędzi oraz jak będą się wyświetlać.

6) Włącz Always -on

W AMOLED-owym ekranie S8 energię pobierają tylko te piksele, które się świecą, a nie cały panel. To w tym tkwi zaleta funkcji Always-on: ekran wyświetla ograniczoną liczbę najbardziej potrzebnych informacji (godzina, naładowanie baterii, powiadomienia), a przy okazji pobiera minimalną ilość prądu.

Jeśli chcesz, możesz zadecydować, jakie elementy zostaną wyświetlone na wygaszonym ekranie. Telefon umożliwi także ustalenie harmonogramu działania funkcji Always-on, aby np. nie włączała się w trakcie snu.

7) Zmień rozdzielczość

Kupiłeś Galaxy S8 ze względu na ekran o rozdzielczości 2960x1440? Zdradzimy ci coś – urządzenie domyślnie pracuje w trybie Full HD, aby oszczędzać baterię. Jeśli chcesz, możesz przełączyć się na pełną rozdzielczość wchodząc w ustawienia obrazu i zmuszając Samsunga do pracy w WQHD+. Możesz także pójść w drugą stronę i zmusić telefon do renderowania treści w niższej rozdzielczości HD+, co pozwoli ci wydłużyć czas pracy na baterii.

8) Słuchaj muzyki z Adapt Sound

Wraz z Galaxy S8 otrzymasz jedne z najlepszych słuchawek dokanałowych dostępnych w pakiecie z telefonem, ale nie znaczy to, że muzyka nie może brzmieć jeszcze lepiej. Technologia Samsung Adapt Sound jest już z nami od dłuższego czasu i warto się nią zainteresować. Włącz ją i stwórz własny profil dźwiękowy, dostosowując moc niskich, wysokich i średnich dźwięków do tego, jak słyszą je twoje uszy. Pozwoli ci to tak wystroić brzmienie telefonu, żeby słuchawki grały doskonale. Nie musisz kupować drogich, audiofilskich słuchawek, wystarczy że sprawisz, aby te od AKG brzmiały jak sprzęt ze znacznie wyższej półki.

W Ustawieniach wejdź w zakładkę Jakość dźwięku i uruchom Adapt Sound. Usiądź w jakimś cichym miejscu i włącz test dźwięku. Telefon krok po kroku dostroi poszczególne tony do tego, jak je słyszysz.

9) Włącz tryb jednej ręki

Nie każdy będzie w stanie sięgnąć do krańca 5,8-calowego ekranu Galaxy S8, kiedy obsługuje go jedną ręką. O obsłudze 6,2-calowego S8 Plus nawet nie wspominamy. Na szczęście jest sposób na okiełznanie tak dużego ekranu.

W Zaawansowanych ustawieniach możesz włączyć tryb obsługi jedną ręką, w którym wskażesz najdalszy punkt ekranu, do którego sięgasz palcem. Ekran zostanie przeskalowany tak, aby każdy element był w zasięgu jednej ręki.

10) Korzystaj z wielu okien

S8 ma ekran o proporcjach 18,5:9 – idealnie nadaje się do odpalania kilku aplikacji jednocześnie, abyś np. mógł słuchać muzyki z YouTube’a i jednocześnie przeglądać Facebooka. Aby to zrobić, naciśnij przycisk ostatnio uruchamianych aplikacji i stuknij w guzik z kwadratem, który umieszczono obok X. Pozwoli ci to przeciągnąć dane okno w dowolne miejsce ekranu.

Nie zabrakło także klasycznego trybu podzielonego ekranu, który możesz włączyć w Zaawansowanych ustawieniach telefonu. Kiedy go aktywujesz, dłuższe przytrzymanie przycisku ostatnio odpalonych aplikacji pozwoli ci podzielić ekran na dwie części.

Tagi:
Samsung Galaxy S8 Galaxy S8 Plus smartfon
Oceń artykuł
9862%
5938%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Paweł bach : 02.04.2019
Czy jest możliwość aby w S8 był widget " ostatnie połączenia " w A5 miałem to i bardzo mi tego brakuje.
więcej komentarzy