Zagłębie Centralne – Wielkopolska w rozbudowie

Opublikowane 22.07.2018
Zagłębie Centralne – Wielkopolska w rozbudowie

Wywodzący swoją nazwę z łacińskiego Maior Polonia, czyli Wielka Polska, to centralne województwo jest jednym z najbogatszych historycznie regionów. Miejsce koronacji pierwszych królów, początek polskiego kościoła katolickiego i pierwsza stolica Polski, to przeszłość Wielkopolski. Przyszłość rysuje, a mówiąc dokładniej, buduje się w zupełnie innych kolorach. W ostatnim czasie stolica województwa wraz z całym okolicznym regionem została opanowana przez budowlany trend łączący nowoczesne obiekty z tradycją, jaką przesiąknięta jest Wielkopolska. Od biur przez centra zaawansowanych technologii, aż po sanktuaria sakralne. Jaki jest tego efekt?

Piksel nie tylko na monitorze

Oddany w 2013 roku do użytku budynek Pixel przy ul. Grunwaldzkiej 182 w Poznaniu, został nagrodzony wyróżnieniem Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu.

Wybudowany przez firmę Budimex obiekt stał się niemal od razu główną siedzibą znanej platformy aukcyjnej - Grupy Allegro. Nic więc dziwnego, że wyposażenie wnętrza budynku zostało w większości zakupione na aukcjach internetowych wspomnianego portalu.

Dzięki swojej dwukondygnacyjnej elewacji budynek przypomina kształtem szachownice, a z myślą o najemcach, wewnętrzne przestrzenie zostały ozdobione szlachetnym drewnem. 10 kondygnacji, miejsce dla 1200 pracowników i parking na 420 aut to nie wszystko. Na dolnym piętrze znajdziemy żłobek, przedszkole, siłownie fitness i placówkę opieki medycznej. Prawdziwą wisienką na torcie pozostaje jednak zielony taras na dachu, gdzie każdy złapie chociaż chwilę oddechu od miejskiego pośpiechu.

Bank informacji

Czy wiesz, że istnieje w Polsce miejsce, gdzie zamieściłaby się połowa wszystkich danych Facebooka? Budynek Beyond Poznań to gigantyczna serwerownia o powierzchni ponad 6,3 tys. m2, którą zasila 16 agregatów prądotwórczych o łącznej wartości prawie 13 mln. złotych.

Zastosowanie najnowszych systemów kontroli bezpieczeństwa chroni, pracujące non stop przez 24 h na dobę, 100 tys. serwerów. Dla porównania dane prawie miliarda użytkowników najpopularniejszego internetowego serwisu społecznego spoczywają na 271 tys. serwerów. Wyjątkowe wnętrze zasłużyło na specjalną konstrukcje. Firma Budimex, podczas budowy zastosowała prefabrykaty, które nie przenoszą drgań, a sam obiekt został wyróżniony nagrodą Bryła Roku 2017.

„Przybyli ułani pod okienko…” / Ułani pod okienkiem

Niektóre obiekty zasługują na wyjątkowy szacunek inżynierów. Połączenie historycznych zabudowań z nowoczesną przestrzenią to często niemałe wyzwanie. Idealnym przykładem takiej realizacji jest City Park w Poznaniu. Kompleks hotelowo-handlowy nawiązuje do historycznego miejsca inwestycji. Konserwator zabytków zadbał o to, aby detale dawnych koszar ułanów zostały zachowane nie tylko we wnętrzu, ale również w elewacji budynku.

Przebywając w okolicy parku im. Jana Kazimierza warto odwiedzić City Park Poznań. Czekają tu liczne sklepy, galerie, cukiernie, sushi bar, trattoria czy whisky bar, a dodatkowo skorzystać można z basenu i klubu fitness.  Jakość i lokalizacje budynku doceniły, podczas piłkarskiego Euro 2012 władze UEFA, które wybrały obiekt na miejsce noclegowe reprezentacji Irlandii i Chorwacji.

Parafia w Licheniu

Nic nie wiąże się bardziej z historią Wielkopolski jak budowane przez 10 lat Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Oddana do użytku wiernych bazylika jest ósmym co do wielkości w Europie i dwunastym na świecie kościołem. Przybywający co roku pielgrzymi nie martwią się tłokiem czy brakiem miejsc do modlitwy. Podczas nabożeństwa w świątyni może uczestniczyć 10 tys. osób, a na placu zgromadzić się ich nawet 250 tys. Co ciekawe, największa świątynia w Polsce nie potrzebowała wsparcia rządowego czy prywatnych sponsorów. Cała budowa realizowana przez Budimex w roli wykonawcy generalnego została ufundowana z datków pielgrzymów.

Turystycznym szlakiem przez Poznań

Ale jak dotrzeć do tych wszystkich obiektów?  W ostatnich latach władze regionu zrobiły wiele, aby Poznań i Wielkopolska zostały centralnym punktem komunikacyjnym Polski.  Zrealizowane inwestycje na odcinkach ekspresowych S5 Kaczkowo-Korzeńsko, Korzeńsko-Widawa i węzeł Mielno-Gniezno to prawie 65 km oddanych nowoczesnych dróg z przecinającymi je mostami i węzłami komunikacyjnymi. Teraz turyści z Opola, Koszalina, Warszawy czy Berlina dotrą do stolicy koziołków w około 3,5 h.

***

To już 50 lat, odkąd Budimex zmienia Polskę na lepsze! Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym na najlepsze zdjęcie naszych inwestycji. Co miesiąc do zgarnięcia czekają vouchery na zakupy elektroniczne, a w wielkim finale profesjonalne cyfrowe lustrzanki. Wystarczy wejść na http://50pracbudimexu.pl, wybrać jedną z naszych realizacji, zrobić zdjęcie i przesłać swoje zgłoszenie, czekamy na Twoją fotografię! A dla tych, którzy sami chcą zmieniać swoje otoczenie stworzyliśmy program „Zmieniaj świat”. Odwiedź stronę https://zmieniajswiatbx50.pl i sprawdź jakie projekty w twojej okolicy zdobyły finansowanie.

 

Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy