Sztuczna inteligencja dla sztuki

Opublikowane 10.08.2017

Dzięki sztucznej inteligencji łatwiej będzie rozpoznawać nieznane dzieła słynnych artystów

Sztuczna inteligencja dla sztuki

Naukowiec z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pracuje nad nowatorskim projektem, który w przyszłości ma pomóc w zakupie dzieł sztuki. Badania prowadzone będą w ramach grantu Microsoft Azure for Research.

Nowatorski charakter pracy badawczej związany jest z wykorzystaniem zaawansowanych technik wzbogacania danych oraz rozpoznawania obrazów, dzięki którym historycy sztuki szybciej i łatwiej będą w stanie zidentyfikować nieznane obrazy mniej lub bardziej znanych artystów.

Na przykład głębokie sieci neuronowe używane są do automatycznej detekcji stylu artysty – wyjaśnia mgr inż. Dominik Fiipiak, doktorant w Katedrze Informatyki Ekonomicznej UEP.

Używane do tego algorytmy wymagają dużej mocy obliczeniowej i nowoczesnych kart graficznych, dlatego środki zdobyte na prowadzenie badań zostaną przeznaczone na niezbędną do przeprowadzenia badań infrastrukturę obliczeniową, która umożliwi stworzenie sztucznej inteligencji zdolnej do rozpoznawania stylu artysty.

Naukowiec uzyskał grant Microsoft Azure for Research. Złożony wniosek pt. „Data Science for Improving the Quality of Art Market Data” jest związany z tematyką jego rozprawy doktorskiej, która powstaje pod opieką prof. Witolda Abramowicza oraz dr Agaty Filipowskiej. Laureat zajmuje się problematyką poprawy jakości danych dostępnych w polskich domach aukcyjnych celem oceny kondycji rynku dzieł sztuki.

Informacja prasowa

Tagi:
nauka sztuka sztuczna inteligencja
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy