Polska premiera topowego telewizora OLED Panasonic EZ1000

Opublikowane 30.06.2017
Polska premiera topowego telewizora OLED Panasonic EZ1000

Telewizory OLED uchodzą dziś za wzór doskonałości obrazu. Przepiękne, nasycone kolory, nieskończony kontrast i prawdziwa czerń, niedostępna dla telewizorów LED czy QLED. Czy zatem da się jeszcze je ulepszyć? Najnowszy OLED Panasonic EZ1000 to kolejny dowód na to, że każdy rok przynosi skok jakościowy w tej technologii. A co takiego zrobiła japońska marka? Udoskonaliła panel i zaprojektowała jeden z najlepszych na rynku procesor obrazu.

Podczas prezentacji Panasonic skupił się na tym, jak ważna jest czerń panelu. Choć na pierwszy rzut oka zmysł smaku i zapachu nie kojarzy się nam z kolorami, to jednak również tutaj „czarny zapach” i „czarny smak” wpływają na to, jak odbieramy inne zapachy i kolorowy. Jednym z najczarniejszych zapachów używanych przez kreatorów perfum jest ekstrakt z drzewa Oud (Agar). Sam w sobie jest bardzo intensywny i raczej nie użylibyście go jako swojego zapachu. Jednak jego połączenie np. z zapachem wanilii, karmelu albo cytrusów sprawia, że te ostatnie nuty zapachowe nabierają prawdziwej głębi, są wyrazistsze, pełniejsze i znacznie lepiej przez nas odbierane.  Podobnie jest ze zmysłem smaku. Specjalnie dobrane „czarne” dodatki wydobywają z potraw ich pełnię smaku. Wyobraźcie sobie malinę nadzianą wewnątrz czarnym jak smoła opalanym serem – takie połączenie pozwala odczuć smak owocu głębiej i pełniej.

Podobnie jest w telewizorach. Odpowiednio mocna czerń podkreśla wyrazistość i głębię wszystkich innych kolorów. Jednak sama czerń również nie jest jednorodna. Tak jak Inuici rozpoznają przynajmniej kilkadziesiąt odcieni śniegu, tak Panasonicowi zależało na tym, aby widz mógł rozpoznać równie wiele subtelnych odcieni czerni. To właśnie po to dla modelu EZ1000 opracowano innowacyjny filtr True Black. To jedyny model telewizora w ofercie Panasonica z tak zaawansowanym rozwiązaniem. Dzięki niemu, to co widzimy na ekranie staje się prawdziwą ucztą dla oka. Wpływa on nie tylko na to, jak postrzegamy czarny kolor i jego odcienie, ale także pozwala wydobyć z innych kolorów ich prawdziwą głębię – a to wszystko w jakości 4K.

Oczywiście duża w tym zasługa nowego procesora, który z ogromną prędkością przelicza parametry każdej klatki obrazu. Dzięki temu, że EZ1000 wspiera obsługę standardu HDR, na ekranie zobaczymy dokładnie to, co chciał nam pokazać reżyser. Dodatkowe informacje zawarte w sygnale pozwalają telewizorowi perfekcyjnie dostroić każdą klatkę do takiego samego obrazu, jaki widział reżyser montując swój film.  Co ciekawe, OLEDY Panasonica są często wybierane przez Hollywoodzkie studia jako narzędzia, do pracy montażystów i kolorystów filmu – to tylko podkreśla ich profesjonalną jakość.

Panasonicowi udało się także zrobić jeszcze jedną, bardzo istotną rzecz. Inżynierowie podnieśli jasność panelu z 450 do 1000 nitów oraz skalibrowali go w taki sposób, iż jest on w stanie wyświetlać praktycznie 100% przestrzeni barwowej DCI. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Dokładnie tyle, że EZ1000 wyświetla pełną paletę barw używaną w przemyśle kinowym – żaden kolor nie zostanie przekłamany. Wyższa jasność sprawia natomiast, że telewizor będzie pracował tak samo dobrze w każdych warunkach oświetleniowych, nawet w silnym słońcu. Takie parametry to absolutnie najwyższy z możliwych standard w telewizorach.

Patrząc na to jak pracuje najnowszy OLED Panasonica nie można mieć do niego żadnych zastrzeżeń. To kolejny rok z rzędu, w którym japoński OLED może stać się urządzeniem referencyjnym dla całej branży. Oczywiście to dopiero pierwsze wrażenia, przy idealnej jakości sygnału z najlepszych studiów filmowych. Niedługo go przetestujemy i zweryfikujemy wszystkie deklaracje Panasonica w domowych warunkach.  A ile kosztuje EZ1000? Niestety tanio nie jest. Za model o przekątnej 65 cali będziemy musieli zapłacić niespełna 29 000 zł.

Jarosław Babraj

Tagi:
OLED Panasonic telewizor HDR 4K THX
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy