Lekarze wychodowali nowe ucho na ciele pacjenta

Opublikowane 11.05.2018

Nauka wie, jak zregenerować niektóre organy człowieka

Lekarze wychodowali nowe ucho na ciele pacjenta

Zamiast protezy - prawdziwe ucho. Medycyna pozwala odtworzyć utracone narządy.

Zdolności regeneracyjne człowieka są dość ograniczone. Nasze organizmy potrafią walczyć z wirusami i bakteriami, goić rany, a wątroba po resekcji potrafi się odbudować. Niestety, daleko nam do niektórych zwierząt, które potrafią regenerować utracone kończyny. Możemy co prawda dokonać przeszczepu nogi czy ręki, jednak tak "zregenerowany" narząd traktowany jest przez organizm jak obca tkanka. Na szczęście współczesna medycyna potrafi odtworzyć niektóre fragmenty naszego ciała przy wykorzystaniu komórek pacjenta.

Takiej innowacyjnej operacji poddał się amerykański żołnierz Private Shamika Burrage, który w 2016 roku stracił ucho w wyniku wypadku samochodowego. Po kilku latach korzystania z plastikowej protezy Burrage dał się przekonać do innowacyjnego zabiegu - wyhodowania nowego ucha na własnym ciele. Aby tego dokonać, lekarze musieli stworzyć stelaż, na którym utrzyma się zregenerowany narząd. Wykorzystali w tym celu chrząstkę wyciętą z żebra żołnierza, którą następnie wszczepili w przedramię pacjenta. Za sprawą tego zabiegu na chrząstce wyrosły nowe naczynia krwionośne, dzięki którym nowe ucho Burrage'a będzie unerwione. To pierwsza operacja tego typu przeprowadzona u żołnierza amerykańskiej armii.

Co ciekawe, ucho nie tylko nie zostanie odrzucone przez organizm, według lekarzy będzie wyglądało tak dobrze, że po pięciu latach od operacji ludzie mogą nie zorientować się, że nie jest to prawdziwe ucho mężczyzny.

Zdjęcie: US Army

Tagi:
nauka zdrowie medycyna transplantacja operacja
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy