6 rzeczy zaprezentowanych przez Apple na WWDC 2018

Opublikowane 05.06.2018

Ci, którzy spodziewali się zobaczyć na konferencji Apple nowe urządzenia, gorzko się rozczarowali

6 rzeczy zaprezentowanych przez Apple na WWDC 2018

Na kilka dni przed początkiem konferencji dla deweloperów WWDC 2018 sieć zalała fala spekulacji. Komentatorzy prześcigali się w zgadywaniu, jakie sprzęty Tim Cook zaprezentuje na scenie. Tymczasem okazało się, że Apple nie zademonstrował żadnych nowych urządzeń, firma skupiła się wyłącznie na innowacjach w dziedzinie oprogramowania. Oto sześć zmian, których wkrótce doświadczą użytkownicy sprzętu Apple.

1. IOS 12

Z poprawek w systemie mobilnym ucieszą się głównie użytkownicy starszych sprzętów Apple - według Craiga Federghiego odświeżony iOS może pracować nawet dwukrotnie szybciej. Na tym jednak nie koniec zmian: oprogramowanie będzie lepiej radzić sobie z rzeczywistością rozszerzoną, Siri będzie działać sprawniej, Apple usprawni kluczowe aplikacje i wprowadzi system do zarządzania czasem spędzanym przed ekranami urządzeń mobilnych. Ach, nie zapominajmy o animoji, które od teraz będą mogły wystawiać język. Innowacja jak się patrzy. Niestety, nie działa z animoji kupy.

2. MACOS MOJAVE

W sieci nie pojawiały się przecieki na temat nowego macOS-a, dlatego ta część konferencji mogła okazać się najciekawsza. Nowy system od Apple wprowadzi Dark Mode, czyli tryb pracy w ciemnej tonacji ekranu, który sprawdzi się podczas korzystania z komputera w trakcie nocy. Usprawniono także wyszukiwarkę zdjęć, a dzięki oprogramowaniu Continuity Camera będziemy mogli wykorzystać iPhone'a w roli skanera. Przeprojektowano także Mac App Store i w końcu pojawiły się w nim aplikacje użytkowe od wielkich korporacji, m.in. Microsoft Office, Adobe Lightroom, BBEdit czy Transmit.

3. WATCHOS 5

Prezentacja nie mogła rozpocząć się inaczej - zobaczyliśmy materiał filmowy udowadniający, że Apple Watch uratował komuż życie. A po chwili Apple poinformowało nas, ze w watchOS 5 nie wprowadzono żadnych nowych funkcji. Na szczęście w trakcie prezentacji okazało się, że to nie do końca prawda. Użytkownicy będą mogli wyzywać znajomych na pojedynek sprawnościowy, zegarek automatycznie rozpozna aktywność fizyczną i odpalimy na zegarku podcasty. Pojawi się także nowy komunikator głosowy WAlkie Talkie, który będzie przesyłał między użytkownikami nagrania głosowe. Zupełnie tak, jakbyśmy cofnęli się komunikacyjnie do 1982 roku.

4. TVOS BEZ ZMIAN

Firma zapowiedziała, że w Apple TV pojawi się technologia Dolby Atmos i tym samym skończyła się interesująca część tej prezentacji. Przez dziesięć minut Apple zanudzało nas opowieścią o tym, że nie jest zainteresowane wprowadzeniem do pudełka strumieniującego gier i aplikacji od zewnętrznych firm. Jeśli ktoś liczył na to, że Nintendo Switch doczeka się konkurenta, to na pewno nie będzie to rywal z Cupertino. Zapewnienia Tima Cooka o tym, że przyszłością telewizji są aplikacje, zbywamy milczeniem; jest prawdziwe wyłącznie wtedy, kiedy masz na myśli aplikacje opracowane przez Apple. 

5. ZAPOMNIJ O SPRZĘCIE

Pisaliśmy już, żebyś nie spodziewał się żadnych informacji o nowych urządzeniach, ale całkowite pominięcie sekcji sprzętowej podczas WWDC 2018 mocno nas zaskoczyło. W tym roku mówiono wyłącznie o oprogramowaniu, co pozwala sugerować, że iPhone SE 2 zostanie zaprezentowany dopiero podczas wrześniowej premiery iPhone'ów z głównej linii. Dziwi nas, że Apple nie zdecydowało się uchylić rąbka tajemnicy na temat Maca Pro w dniu, w którym na sali konferencyjnej i przed ekranami zebrały się tysiące deweloperów.

6. MACOS NIE POŁĄCZY SIĘ IOS-EM, ALE...

Kiedy Craig Federighi przytoczył pytanie, o to, czy iOS i macOS połączą się w jeden system operacyjny, na prezentacji pojawił się wielki napis NO. Nie oznacza to jednak, że systemy te nie zbliżą się do siebie. Firma ujawniła projekt, nad którym inżynierowie Apple pracowali od lat - system ułatwiający przenoszenie aplikacji na iOS-a na system macOS. W pierwszej kolejności wykorzystano go do przeportowania oprogramowania od Apple: News, Stocks, Voice Memos oraz Home. Wkrótce skorzystają z niego niezależni twórcy aplikacji.

Tagi:
Apple macOS iOS watchOS tvOS WWDC 2018
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy