500 milionów litrów wody oszczędzonej w rok

Opublikowane 21.06.2018
500 milionów litrów wody oszczędzonej w rok

SmartFlow – nowoczesny system wspierający zarządzenie siecią wodociągową – został uznany za najbardziej innowacyjne rozwiązanie prezentowane podczas XXVI Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Tym samym firma technologiczna Future Processing otrzymała statuetkę Grand Prix. System powstał w wyniku współpracy Future Processing oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu. Miasto Wrocław dzięki modernizacji sieci i wdrożeniu SmartFlow zaoszczędziło w ciągu jednego roku 500 milionów litrów wody.

Czym jest SmartFlow?

SmartFlow to oprogramowanie służące inteligentnemu zarządzaniu siecią wodociągową. Wykorzystując rozwiązania Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT) analizuje dane spływające z czujników m.in. przepływomierzy rozmieszczonych w sieci wodociągowej na obszarze miasta. Dane te następnie są przetwarzane, a nieprawidłowości wyświetlane na mapie miasta w postaci alarmu. SmartFlow niezwykle precyzyjnie określa miejsce usterki, np. we wrocławskiej sieci wodociągowej o łącznej długości 2000 km wskazuje z dokładnością do kilkudziesięciu metrów konkretny obszar sieci wodociągowej,
w którym wystąpił ukryty wyciek. Dzięki SmartFlow zarówno wykrywanie ukrytych wycieków jak i ich usuwanie trwa krócej – zamiast, jak podaje International Water Association średnio 180 dni, udaje się je wykryć i usunąć w 3 dni.

SmartFlow we Wrocławiu przynosi korzyści

Narzędzie SmartFlow automatycznie analizuje wiele parametrów pracy wodociągu i powiadamia
o nieprawidłowościach, pozwala na wykrycie awarii w bardzo wczesnej fazie, umożliwia szybszą reakcję na zakłócenia w pracy sieci. Dzięki rozwiązaniu, praca sieci wodociągowej jest pod większą kontrolą, zarządzanie nią jest kompleksowe, a dane dotyczące stanu sieci znajdują się w jednym systemie. Dzięki wdrożeniu SmartFlow, MPWiK we Wrocławiu posiada obecnie inteligentny i ekologiczny system zarządzania zasobami wodnymi, pozwalający osiągać wymierne korzyści:

W 2014 roku miasto Wrocław mierzyło się ze stratami wody sięgającymi 24 proc. Dzięki przeprowadzonej modernizacji i wdrożeniu SmartFlow straty zmniejszyły się do 15 procent. To rozwiązanie pomogło przedsiębiorstwu w 2016 roku obniżyć straty wody o 9 punktów proc. i tym samym zaoszczędzić 500 milionów litrów wody.

Tagi:
SmartFlow woda oszczędzanie wody
Oceń artykuł
00%
00%
Komentarze
dodaj komentarz
Opublikuj
Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy.
więcej komentarzy
Podobne artykuły: